Bűzmirigy gyulladás!

2012.08.27 11:17

Szomorú hír, hogy Menta kutyusomnak begyulladt a bűzmirigye! Most néhány tudni valót osztok meg veletek, hogy elkerüljétek ezt a "balesetet"!!!!

 

Mi is az a bűzmirigy?

 
 

Még a kutyások (macskások) jelentős része sem tudja, hogy kedvencük végbélnyílásánál kétoldalt van 1-1 végbélzacskó, melyek kivezető nyílása közvetlenül a végbélnyílásnál van. A váladék jellegzetesen erős szagú, ember számára kifejezetten kellemetlen, bűzös. Színe és állaga leginkább a paraffinolajra emlékeztető, esetleg enyhén sárgás színű. Normális körülmények között hígan folyó, áttetsző, tiszta folyadék.

 

 

Funkciói

A végbélzacskók a kemény, tömött bélsár hatására mechanikusan ürülnek, ezzel a végbélnyílás síkossá válik, melynek következtében könnyebbé válik a széklet ürítése. A kutyák egy része még arra is képes, hogy a zacskó tartalmát a székletürítéstől függetlenül akaratlagosan is ürítse.

Területjelölést is szolgál.

Védekezésre is használják a kutyák, amikor nagyon megijednek. Nem ritka, hogy a rendelőben a páciens riadalmában jókora adag mirigyváladékot ürít. A "védelem" az erős bűzben van - az átható szagtól nehéz megszabadítani a környezetet, és a ruhaneműt egyaránt.

Megfigyelhető, hogy a kutyák, amikor egymással találkoznak, rendszerint egymás végbelének környékét szimatolják először. Ennek az az oka, hogy a bűzmirigy váladékának szaga a másik kutya számára úgyszólván mindent elárul a szag gazdájáról (afféle "személyi igazolvány"). Azaz, a kutyák társadalmi életében igen fontos a szerepe. Kiolvasható belőle az adott állat egészségi állapota, hangulata, szexuális aktivitása, kora, de még dominanciája is. Mint olyan, minden bizonnyal ez (volt) a legfontosabb funkciója.

Mi okozza a bűzmirigy gyulladását?

 

 

Rendszerint a kiürülés hiánya, a váladék besűrűsödése, baktériumos fertőzés idézi elő a gyulladást. És ezt mi okozza? Jó kérdés. Hajlamosak vagyunk "civilizációs betegségként" kezelni ezt a problémát, amely táplálkozási, tartási (mozgáshiány) okokra vezethető vissza. A vidéki (tanyai) kutyáknál lényegesen ritkábban fordul elő (de az is lehet, hogy csak nem kezeltetik őket). Valószínű tehát, hogy egy összetett kóroktanú betegségről van szó, azaz nem egyetlen okra vezethető vissza a betegség kialakulása.

Korábban macskáknál csak igen elvétve találkoztunk ezzel a problémával, manapság a macskaesetek száma is jelentős emelkedést mutat. A különböző bőrgyulladások, hallójárat gyulladások több mint felénél egyúttal a végbélzacskó gyulladása is megállapítható (góc).

Tünetek

A bevezetőben már említetteken kívül a vizsgáló állatorvos azt tapasztalja, hogy a végbél vizsgálat során kétoldalt feszülésig teltek a végbélzacskók. Rendszerint nehezen üríthetők, tartalmuk kezdetben barnás színű, később elhalt szövetcafatoktól darabos, esetleg gennyes, még később kátrányszerűen besűrűsödik, extrém esetben majdnem száraz, sűrű fogpasztaszerű, olyannyira, hogy a kinyomott váladék egyben marad. A súlyosabb esetekhez gyakran társul ekcémás bőrgyulladás, amely előbb viszketéssel, szőrhullással, bőrpírral, később pörkökkel, majd nedvedzéssel járó, kellemetlen, nehezen gyógyuló elváltozásokat okoz. A végbél tájéka olyan fájdalmas lehet, hogy az állat emiatt nem ürít bélsarat (bélsárpangás). Ha a váladék nem tud a szokásos úton kiürülni, előfordulhat, hogy a végbélnyílás mellett, a bőrön keresztül tör utat magának (kifakad).

Mindenki figyelje kutyáját, hogy elkerülhesse ezt a betegséget! :)